Cornell Dubilier Electronics PSU5365A
PSU5365A picture photo
Mfg. Part Number
PSU5365A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 53UF 165V QC TERM
Datasheet Download
PSU5365A.pdf
Availability of PSU5365A
QUANTITY
PSU5365A Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU5365A
Internal Part NumberEIS-PSU5365A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package23
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPSU
PackagingBulk
Capacitance53µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating165V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
TypeBi-Polar
ApplicationsMotor Start
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max)2.750" (69.85mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - QC Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU5365A
Related LinksPSU5, PSU5365A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU5365A Details Description
Related parts for PSU5365A
IDC CABLE - MSR30K/MC34M/MPR30K datasheet.pdf
CONN PLUG 50 POS SOLDER datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CONST V/I 16SOIC datasheet.pdf
GDT 500V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG GRY/BLUE 4.0-5.2 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf