Cornell Dubilier Electronics PSU54065
PSU54065 picture photo
Mfg. Part Number
PSU54065
Brief Description
CAP ALUM 540UF 165V QC TERM
Datasheet Download
PSU54065.pdf
Availability of PSU54065
QUANTITY
PSU54065 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU54065
Internal Part NumberEIS-PSU54065
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance540µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating165V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension2.063" Dia (52.40mm)
Height - Seated (Max)4.375" (111.13mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU54065
Related LinksPSU5, PSU54065 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU54065 Details Description
Related parts for PSU54065
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8LFCSP datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
KNOB PLASTIC .125 DIA GRAY datasheet.pdf
IC USB FS I2C 16QFN datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 290MA 3.32 OHM TH datasheet.pdf