Cornell Dubilier Electronics PSU6465A
PSU6465A picture photo
Mfg. Part Number
PSU6465A
Brief Description
CAP ALUM 64UF 165V QC TERM
Datasheet Download
PSU6465A.pdf
Availability of PSU6465A
QUANTITY
PSU6465A Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU6465A
Internal Part NumberEIS-PSU6465A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance64µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating165V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max)2.750" (69.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU6465A
Related LinksPSU6, PSU6465A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU6465A Details Description
Related parts for PSU6465A
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
MOD PWR IN/SW SLD 2.0MM PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 86POS datasheet.pdf