Cornell Dubilier Electronics PSU70815A
PSU70815A picture photo
Mfg. Part Number
PSU70815A
Brief Description
CAP ALUM 708UF 125V QC TERM
Datasheet Download
PSU70815A.pdf
Availability of PSU70815A
QUANTITY
PSU70815A Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU70815A
Internal Part NumberEIS-PSU70815A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance708µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating125V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.813" Dia (46.05mm)
Height - Seated (Max)3.375" (85.73mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU70815A
Related LinksPSU7, PSU70815A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU70815A Details Description
Related parts for PSU70815A
IC REG LDO 12V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FILTER IEC CONNECTOR 115/250VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
2:1 HEAT SHRINK TUBING WHITE datasheet.pdf
OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf