Luminus Devices Inc. PT-120-G-C11-MPE
PT-120-G-C11-MPE picture photo
Mfg. Part Number
PT-120-G-C11-MPE
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN
Datasheet Download
PT-120-G-C11-MPE.pdf
Availability of PT-120-G-C11-MPE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PT-120-G-C11-MPE Order Process
Ship out your order
Specifications of PT-120-G-C11-MPE
Internal Part NumberEIS-PT-120-G-C11-MPE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLPT-120 Devices 25/Mar/2014
SeriesPT-120
Packaging-
TypeLED Module
ColorGreen
CCT (K)-
Wavelength528nm
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test2450 lm (Typ)
Current - Test18A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)4.4V
Lumens/Watt @ Current - Test31 lm/W
Current - Max36A
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)2.60mm L x 4.63mm W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT-120-G-C11-MPE
Related LinksPT-120-G, PT-120-G-C11-MPE Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
PT-120-G-C11-MPE Details Description
Related parts for PT-120-G-C11-MPE
IC REG LDO 1.5V 80MA SC70 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W SNGL 12V 3.3V SMD datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 250KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 14TSSOP datasheet.pdf
0.25MM 50POS FINE COAX SHELL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf