Amphenol Industrial PT00A-14-18S
PT00A-14-18S picture photo
Mfg. Part Number
PT00A-14-18S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00A-14-18S.pdf
Availability of PT00A-14-18S
QUANTITY
PT00A-14-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00A-14-18S
Internal Part NumberEIS-PT00A-14-18S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00A-14-18S
Related LinksPT00A-, PT00A-14-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00A-14-18S Details Description
Related parts for PT00A-14-18S
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SW SNPACT MIN SPST NO 5A SLD LUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 19NH 850MA 145 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
24-bit 192kHz Stereo DAC with Headphone Buffer IC datasheet.pdf