Amphenol Industrial PT00A-14-18SW
PT00A-14-18SW picture photo
Mfg. Part Number
PT00A-14-18SW
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00A-14-18SW.pdf
Availability of PT00A-14-18SW
QUANTITY
PT00A-14-18SW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00A-14-18SW
Internal Part NumberEIS-PT00A-14-18SW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00A-14-18SW
Related LinksPT00A-, PT00A-14-18SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00A-14-18SW Details Description
Related parts for PT00A-14-18SW
IC REG LDO 5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC MPU 80C286 16MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1000W datasheet.pdf
OSC VCXO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeB 1.1 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 46A 0.8 MOHM SMD datasheet.pdf
ANT FLEX CIRC PCB W/CABLE 45MM datasheet.pdf