Amphenol Industrial PT00A-18-11S
PT00A-18-11S picture photo
Mfg. Part Number
PT00A-18-11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00A-18-11S.pdf
Availability of PT00A-18-11S
QUANTITY
PT00A-18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00A-18-11S
Internal Part NumberEIS-PT00A-18-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00A-18-11S
Related LinksPT00A-, PT00A-18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00A-18-11S Details Description
Related parts for PT00A-18-11S
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 8K 28SSOP datasheet.pdf
IC SUPPLY BIAS APD 12-TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 14POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Wire Wrap datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf