Amphenol Industrial PT00A-20-27P
PT00A-20-27P picture photo
Mfg. Part Number
PT00A-20-27P
Brief Description
CONN RCPT 27POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00A-20-27P.pdf
Availability of PT00A-20-27P
QUANTITY
PT00A-20-27P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00A-20-27P
Internal Part NumberEIS-PT00A-20-27P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions27
Shell Size - Insert20-27
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00A-20-27P
Related LinksPT00A-, PT00A-20-27P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00A-20-27P Details Description
Related parts for PT00A-20-27P
INDUCT ARRAY 6 COIL 78.4UH SMD datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .900 52POS datasheet.pdf
IC PROCESSOR FRONTEND 6CH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE RF PIN 175V 100MA SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 18PIN SLD CUP datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf