Amphenol Industrial PT00C-20-26S
PT00C-20-26S picture photo
Mfg. Part Number
PT00C-20-26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00C-20-26S.pdf
Availability of PT00C-20-26S
QUANTITY
PT00C-20-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00C-20-26S
Internal Part NumberEIS-PT00C-20-26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert20-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00C-20-26S
Related LinksPT00C-, PT00C-20-26S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00C-20-26S Details Description
Related parts for PT00C-20-26S
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SOT23-5 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 56.2 OHM 1506 datasheet.pdf