Amphenol Industrial PT00CE-12-10S(SR)
PT00CE-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CE-12-10S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CE-12-10S(SR).pdf
Availability of PT00CE-12-10S(SR)
QUANTITY
PT00CE-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CE-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00CE-12-10S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CE-12-10S(SR)
Related LinksPT00CE-1, PT00CE-12-10S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CE-12-10S(SR) Details Description
Related parts for PT00CE-12-10S(SR)
DEKAFIX FWZ 5 MARKED 61-70 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 4A DO214AA datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 16pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC PC MAIN CLOCK CK505 56-TSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 161UF 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf