Amphenol Industrial PT00CE-16-26S(SR)
PT00CE-16-26S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CE-16-26S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CE-16-26S(SR).pdf
Availability of PT00CE-16-26S(SR)
QUANTITY
PT00CE-16-26S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CE-16-26S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00CE-16-26S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CE-16-26S(SR)
Related LinksPT00CE-1, PT00CE-16-26S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CE-16-26S(SR) Details Description
Related parts for PT00CE-16-26S(SR)
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 8.1X4.2 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 0.95V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484BGA datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.482" ACETAL BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5.4A TO-220FP datasheet.pdf