Amphenol Industrial PT00CE-22-36S
PT00CE-22-36S picture photo
Mfg. Part Number
PT00CE-22-36S
Brief Description
CONN RCPT 36POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CE-22-36S.pdf
Availability of PT00CE-22-36S
QUANTITY
PT00CE-22-36S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CE-22-36S
Internal Part NumberEIS-PT00CE-22-36S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CE-22-36S
Related LinksPT00CE, PT00CE-22-36S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CE-22-36S Details Description
Related parts for PT00CE-22-36S
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CABLE REEL-INDUST DUTY 50' 16-4 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER GATE DUAL LP SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
I2 NEST FOR DIE SET 190320190 datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf