Amphenol Industrial PT00CP-18-11P
PT00CP-18-11P picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-18-11P
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00CP-18-11P.pdf
Availability of PT00CP-18-11P
QUANTITY
PT00CP-18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-18-11P
Internal Part NumberEIS-PT00CP-18-11P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-18-11P
Related LinksPT00CP, PT00CP-18-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-18-11P Details Description
Related parts for PT00CP-18-11P
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC BLACK .50" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN 80X15MM TACH IP57 24VDC datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP CLIN F0 TIN datasheet.pdf