Amphenol Industrial PT00CP-18-30S(351)
PT00CP-18-30S(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-18-30S(351)
Brief Description
CONN RCPT 30POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CP-18-30S(351).pdf
Availability of PT00CP-18-30S(351)
QUANTITY
PT00CP-18-30S(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-18-30S(351)
Internal Part NumberEIS-PT00CP-18-30S(351)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-18-30S(351)
Related LinksPT00CP-18, PT00CP-18-30S(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-18-30S(351) Details Description
Related parts for PT00CP-18-30S(351)
CONN HEADER 9POS R/A 15GOLD T/H datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.7PF 25V 0603 datasheet.pdf
BOX PLSTC AMD/CL 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
IC FPGA 376 I/O 672FBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf