Amphenol Industrial PT00CP-18-32PW(351)
PT00CP-18-32PW(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-18-32PW(351)
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00CP-18-32PW(351).pdf
Availability of PT00CP-18-32PW(351)
QUANTITY
PT00CP-18-32PW(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-18-32PW(351)
Internal Part NumberEIS-PT00CP-18-32PW(351)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-18-32PW(351)
Related LinksPT00CP-18, PT00CP-18-32PW(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-18-32PW(351) Details Description
Related parts for PT00CP-18-32PW(351)
IC REG LDO POS/NEG ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 0.5" NATURAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 24.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf