Amphenol Industrial PT00CP-22-41P(351)
PT00CP-22-41P(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-22-41P(351)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00CP-22-41P(351).pdf
Availability of PT00CP-22-41P(351)
QUANTITY
PT00CP-22-41P(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-22-41P(351)
Internal Part NumberEIS-PT00CP-22-41P(351)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-22-41P(351)
Related LinksPT00CP-22, PT00CP-22-41P(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-22-41P(351) Details Description
Related parts for PT00CP-22-41P(351)
CAP CER 10000PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 43MM datasheet.pdf