Amphenol Industrial PT00CP-22-41P
PT00CP-22-41P picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-22-41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00CP-22-41P.pdf
Availability of PT00CP-22-41P
QUANTITY
PT00CP-22-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-22-41P
Internal Part NumberEIS-PT00CP-22-41P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-22-41P
Related LinksPT00CP, PT00CP-22-41P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-22-41P Details Description
Related parts for PT00CP-22-41P
IC TXRX FRONT 400-500MHZ 16PSSOP datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ISSB 10-10 datasheet.pdf
IC 34BIT SRL PARALLEL 230V 44PLC datasheet.pdf