Amphenol Industrial PT00CP-22-55S(351)
PT00CP-22-55S(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT00CP-22-55S(351)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00CP-22-55S(351).pdf
Availability of PT00CP-22-55S(351)
QUANTITY
PT00CP-22-55S(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00CP-22-55S(351)
Internal Part NumberEIS-PT00CP-22-55S(351)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00CP-22-55S(351)
Related LinksPT00CP-22, PT00CP-22-55S(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00CP-22-55S(351) Details Description
Related parts for PT00CP-22-55S(351)
RES SMD 1.33KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED MINI PANEL GRN 4.3V REQ RES datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FET AND PIN DRIVER SINGLE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
ACB 5C 2#8 3#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf