Amphenol Industrial PT00E-14-15S
PT00E-14-15S picture photo
Mfg. Part Number
PT00E-14-15S
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00E-14-15S.pdf
Availability of PT00E-14-15S
QUANTITY
PT00E-14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00E-14-15S
Internal Part NumberEIS-PT00E-14-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00E-14-15S
Related LinksPT00E-, PT00E-14-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00E-14-15S Details Description
Related parts for PT00E-14-15S
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2A 53 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2.3A (Switch) Backlight 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.48K OHM 1% 10W datasheet.pdf
ACTUATOR FOR ROCKER SWITCH BLACK datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf