Amphenol Industrial PT00E-16-26PW(SR)
PT00E-16-26PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00E-16-26PW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00E-16-26PW(SR).pdf
Availability of PT00E-16-26PW(SR)
QUANTITY
PT00E-16-26PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00E-16-26PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00E-16-26PW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00E-16-26PW(SR)
Related LinksPT00E-16, PT00E-16-26PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00E-16-26PW(SR) Details Description
Related parts for PT00E-16-26PW(SR)
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC datasheet.pdf
IC UART DUAL SOT187-2 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 2.1M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 5.59MM datasheet.pdf