Amphenol Industrial PT00E-18-11S(SR)
PT00E-18-11S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00E-18-11S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00E-18-11S(SR).pdf
Availability of PT00E-18-11S(SR)
QUANTITY
PT00E-18-11S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00E-18-11S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00E-18-11S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00E-18-11S(SR)
Related LinksPT00E-18, PT00E-18-11S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00E-18-11S(SR) Details Description
Related parts for PT00E-18-11S(SR)
BOX ABS TRN GRN 2.13"L X 1.38"W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3A SOIC datasheet.pdf
DIN PWR MALE datasheet.pdf
M12 CORD 4XAWG22/7 OUTD 1XM12 AN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf