Amphenol Industrial PT00E-20-39S
PT00E-20-39S picture photo
Mfg. Part Number
PT00E-20-39S
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00E-20-39S.pdf
Availability of PT00E-20-39S
QUANTITY
PT00E-20-39S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00E-20-39S
Internal Part NumberEIS-PT00E-20-39S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00E-20-39S
Related LinksPT00E-, PT00E-20-39S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00E-20-39S Details Description
Related parts for PT00E-20-39S
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE MODULE 0 TO 100 datasheet.pdf
OPTOCOUPLER 1 CH TRIAC 6SMD datasheet.pdf
SW MINI SPDT PIN PLNGR 250V datasheet.pdf