Amphenol Industrial PT00P-14-19P
PT00P-14-19P picture photo
Mfg. Part Number
PT00P-14-19P
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00P-14-19P.pdf
Availability of PT00P-14-19P
QUANTITY
PT00P-14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00P-14-19P
Internal Part NumberEIS-PT00P-14-19P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00P-14-19P
Related LinksPT00P-, PT00P-14-19P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00P-14-19P Details Description
Related parts for PT00P-14-19P
TERM BLK SAKT1 LT TS35 W/STB KRG datasheet.pdf
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24DIP datasheet.pdf
IC DIGITAL AUDIO PWM PROC 64TQFP datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 1 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL 1COND 26AWG 1000V SLATE 500' datasheet.pdf