Amphenol Industrial PT00P-20-41S(SR)
PT00P-20-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00P-20-41S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00P-20-41S(SR).pdf
Availability of PT00P-20-41S(SR)
QUANTITY
PT00P-20-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00P-20-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00P-20-41S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00P-20-41S(SR)
Related LinksPT00P-20, PT00P-20-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00P-20-41S(SR) Details Description
Related parts for PT00P-20-41S(SR)
RELAY OPTOMOS 150MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1.4A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 50MA SNT4A datasheet.pdf