Amphenol Industrial PT00SE-10-6P(424)
PT00SE-10-6P(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-10-6P(424)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00SE-10-6P(424).pdf
Availability of PT00SE-10-6P(424)
QUANTITY
PT00SE-10-6P(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-10-6P(424)
Internal Part NumberEIS-PT00SE-10-6P(424)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-10-6P(424)
Related LinksPT00SE-1, PT00SE-10-6P(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-10-6P(424) Details Description
Related parts for PT00SE-10-6P(424)
IC REG LDO 4.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 48MHZ BN CONN 6" datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED 460NM BLUE 48-130V BA15D datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf