Amphenol Industrial PT00SE-14-18S(SR)LC
PT00SE-14-18S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-14-18S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-14-18S(SR)LC.pdf
Availability of PT00SE-14-18S(SR)LC
QUANTITY
PT00SE-14-18S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-14-18S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT00SE-14-18S(SR)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-14-18S(SR)LC
Related LinksPT00SE-14, PT00SE-14-18S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-14-18S(SR)LC Details Description
Related parts for PT00SE-14-18S(SR)LC
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A HORIZ PLNGR datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC CLK XLATR PLL 1250MHZ 40LFCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMD datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 29POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 20MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 66POS datasheet.pdf
MICRO 25C P 48" YEL FLOAT datasheet.pdf