Amphenol Industrial PT00SE-16-26PLC
PT00SE-16-26PLC picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-16-26PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00SE-16-26PLC.pdf
Availability of PT00SE-16-26PLC
QUANTITY
PT00SE-16-26PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-16-26PLC
Internal Part NumberEIS-PT00SE-16-26PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-16-26PLC
Related LinksPT00SE-, PT00SE-16-26PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-16-26PLC Details Description
Related parts for PT00SE-16-26PLC
CONN UHF JACK STR SOLDER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 5.2VWM 9VC SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 2POS datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 287 OHM 1% 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-262AA datasheet.pdf