Amphenol Industrial PT00SE-18-32S
PT00SE-18-32S picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-18-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-18-32S.pdf
Availability of PT00SE-18-32S
QUANTITY
PT00SE-18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-18-32S
Internal Part NumberEIS-PT00SE-18-32S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-18-32S
Related LinksPT00SE, PT00SE-18-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-18-32S Details Description
Related parts for PT00SE-18-32S
LAMP INCAND 27MM BAYONET 130V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 400MA 660 MOHM datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 123.24 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf