Amphenol Industrial PT00SE-20-16S
PT00SE-20-16S picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-20-16S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-20-16S.pdf
Availability of PT00SE-20-16S
QUANTITY
PT00SE-20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-20-16S
Internal Part NumberEIS-PT00SE-20-16S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-20-16S
Related LinksPT00SE, PT00SE-20-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-20-16S Details Description
Related parts for PT00SE-20-16S
IC REG SWITCHD CAP INV 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf