Amphenol Industrial PT00SE-20-16S
PT00SE-20-16S picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-20-16S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-20-16S.pdf
Availability of PT00SE-20-16S
QUANTITY
PT00SE-20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-20-16S
Internal Part NumberEIS-PT00SE-20-16S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-20-16S
Related LinksPT00SE, PT00SE-20-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-20-16S Details Description
Related parts for PT00SE-20-16S
RES SMD 232 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 1.1 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf