Amphenol Industrial PT00SE-22-41S(SR)
PT00SE-22-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-22-41S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-22-41S(SR).pdf
Availability of PT00SE-22-41S(SR)
QUANTITY
PT00SE-22-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-22-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00SE-22-41S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-22-41S(SR)
Related LinksPT00SE-2, PT00SE-22-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-22-41S(SR) Details Description
Related parts for PT00SE-22-41S(SR)
JUMPER-H2730TR/C2040B/H2730TR 5" datasheet.pdf
REG 1.5V 18A 4.5/5.5VIN VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
1G MDDR X16 200MHZ datasheet.pdf