Amphenol Industrial PT00SP-12-3S
PT00SP-12-3S picture photo
Mfg. Part Number
PT00SP-12-3S
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SP-12-3S.pdf
Availability of PT00SP-12-3S
QUANTITY
PT00SP-12-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SP-12-3S
Internal Part NumberEIS-PT00SP-12-3S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SP-12-3S
Related LinksPT00SP, PT00SP-12-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SP-12-3S Details Description
Related parts for PT00SP-12-3S
BOX ABS TRN GRAY 4.15"L X 2.4"W datasheet.pdf
RES 20M OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 42POS DL .05" R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL KSK 1/35 datasheet.pdf
IP CORE DEINTERLACER ECP2 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf