Amphenol Industrial PT00SP-14-19S
PT00SP-14-19S picture photo
Mfg. Part Number
PT00SP-14-19S
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SP-14-19S.pdf
Availability of PT00SP-14-19S
QUANTITY
PT00SP-14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SP-14-19S
Internal Part NumberEIS-PT00SP-14-19S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SP-14-19S
Related LinksPT00SP, PT00SP-14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SP-14-19S Details Description
Related parts for PT00SP-14-19S
JUMPER-H2728TR/C2064R/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ 44-MQFP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.8KV 11A DO203 datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
INDICATOR LED RED/YELLOW PNL MNT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 40A LFPAK datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf