Amphenol Industrial PT01A-10-2S(SR)
PT01A-10-2S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-10-2S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-10-2S(SR).pdf
Availability of PT01A-10-2S(SR)
QUANTITY
PT01A-10-2S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-10-2S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-10-2S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-10-2S(SR)
Related LinksPT01A-1, PT01A-10-2S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-10-2S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-10-2S(SR)
VARISTOR 90V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DIGITAL SWITCH 32K CH 484PBGA datasheet.pdf
IC LPDDR2 SDRAM 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
HEATSHK 19.0MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT OEM EMERG KIT FORD datasheet.pdf
CAP FILM 0.003 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf
CONN 22POS 0.8MM SMT datasheet.pdf