Amphenol Industrial PT01A-10-6PW(SR)
PT01A-10-6PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-10-6PW(SR)
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01A-10-6PW(SR).pdf
Availability of PT01A-10-6PW(SR)
QUANTITY
PT01A-10-6PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-10-6PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-10-6PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-10-6PW(SR)
Related LinksPT01A-10, PT01A-10-6PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-10-6PW(SR) Details Description
Related parts for PT01A-10-6PW(SR)
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/8 NPT 5V 12" datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A PLUNGER datasheet.pdf
IC FIFO 64X36 10NS 128QFP datasheet.pdf
CORD SVT 18AWG 3COND 3M datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO HBT 2OUT 32-QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SINGLE KEY TRAPPED FLEX ACTR datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf