Amphenol Industrial PT01A-12-10PX
PT01A-12-10PX picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-12-10PX
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01A-12-10PX.pdf
Availability of PT01A-12-10PX
QUANTITY
PT01A-12-10PX Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-12-10PX
Internal Part NumberEIS-PT01A-12-10PX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-12-10PX
Related LinksPT01A-, PT01A-12-10PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-12-10PX Details Description
Related parts for PT01A-12-10PX
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
SFP+ EVAL BRD SMAS FULL TURN KEY datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADP172 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf