Amphenol Industrial PT01A-12-10S(027)
PT01A-12-10S(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-12-10S(027)
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-12-10S(027).pdf
Availability of PT01A-12-10S(027)
QUANTITY
PT01A-12-10S(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-12-10S(027)
Internal Part NumberEIS-PT01A-12-10S(027)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-12-10S(027)
Related LinksPT01A-12, PT01A-12-10S(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-12-10S(027) Details Description
Related parts for PT01A-12-10S(027)
CONN RCPT 180POS 3ROW .100 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC JACKSCREW FIXED datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 41POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
MINIFIT JR PLUG VO 5CKT PASSIVE datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf