Amphenol Industrial PT01A-14-18S(SR)
PT01A-14-18S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-14-18S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-14-18S(SR).pdf
Availability of PT01A-14-18S(SR)
QUANTITY
PT01A-14-18S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-14-18S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-14-18S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-14-18S(SR)
Related LinksPT01A-14, PT01A-14-18S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-14-18S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-14-18S(SR)
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 8AWG datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 700V 100A CHAS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE HOLDER FEB 5X20 datasheet.pdf
IC FPGA 215 I/O 281CSP datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 82POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf