Amphenol Industrial PT01A-16-23S(023)
PT01A-16-23S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-16-23S(023)
Brief Description
CONN RCPT 23POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-16-23S(023).pdf
Availability of PT01A-16-23S(023)
QUANTITY
PT01A-16-23S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-16-23S(023)
Internal Part NumberEIS-PT01A-16-23S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-16-23S(023)
Related LinksPT01A-16, PT01A-16-23S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-16-23S(023) Details Description
Related parts for PT01A-16-23S(023)
FERRITE 800MA 90 OHM 1206 SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 1100A POWRBLK datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18.5A D2PAK datasheet.pdf
RES 0.383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 81.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf