Amphenol Industrial PT01A-18-30S(SR)
PT01A-18-30S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-18-30S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 30POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-18-30S(SR).pdf
Availability of PT01A-18-30S(SR)
QUANTITY
PT01A-18-30S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-18-30S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-18-30S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-18-30S(SR)
Related LinksPT01A-18, PT01A-18-30S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-18-30S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-18-30S(SR)
IC OPAMP GP 150KHZ 16DIP datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCK STRIP 52POS SMD datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUGE SMD datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 108MHZ 44VTFBGA datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
RES 5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf