Amphenol Industrial PT01A-18-32S(023)
PT01A-18-32S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-18-32S(023)
Brief Description
CONN RCPT 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-18-32S(023).pdf
Availability of PT01A-18-32S(023)
QUANTITY
PT01A-18-32S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-18-32S(023)
Internal Part NumberEIS-PT01A-18-32S(023)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C