Amphenol Industrial PT01A-20-24S(SR)
PT01A-20-24S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-20-24S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 24POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-20-24S(SR).pdf
Availability of PT01A-20-24S(SR)
QUANTITY
PT01A-20-24S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-20-24S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-20-24S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-20-24S(SR)
Related LinksPT01A-20, PT01A-20-24S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-20-24S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-20-24S(SR)
IC VREF SHUNT 3.3V TO92-3 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.85"L X 2.51"W datasheet.pdf
CONN SPRING 16POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 53A SOT-227 datasheet.pdf
IC SHFT REG STATIC 64STG 16SO datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL SMD 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
EXP DIGITAL I/O 48-BIT PC/104 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 48-57V 500MA datasheet.pdf