Amphenol Industrial PT01A-20-25S(SR)
PT01A-20-25S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-20-25S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 25POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-20-25S(SR).pdf
Availability of PT01A-20-25S(SR)
QUANTITY
PT01A-20-25S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-20-25S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-20-25S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-20-25S(SR)
Related LinksPT01A-20, PT01A-20-25S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-20-25S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-20-25S(SR)
CONN HEADER 12POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 450KHZ 14SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
POT 25 OHM 500W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf