Amphenol Industrial PT01A-20-27S(SR)
PT01A-20-27S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-20-27S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 27POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-20-27S(SR).pdf
Availability of PT01A-20-27S(SR)
QUANTITY
PT01A-20-27S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-20-27S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-20-27S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions27
Shell Size - Insert20-27
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-20-27S(SR)
Related LinksPT01A-20, PT01A-20-27S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-20-27S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-20-27S(SR)
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V datasheet.pdf