Amphenol Industrial PT01A-20-39S(424)
PT01A-20-39S(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-20-39S(424)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-20-39S(424).pdf
Availability of PT01A-20-39S(424)
QUANTITY
PT01A-20-39S(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-20-39S(424)
Internal Part NumberEIS-PT01A-20-39S(424)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-20-39S(424)
Related LinksPT01A-20, PT01A-20-39S(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-20-39S(424) Details Description
Related parts for PT01A-20-39S(424)
BIT HEX TR 7/64" 0.98" 2/PK datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL 5.08HC/02/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.65A 160 MOHM datasheet.pdf