Amphenol Industrial PT01A-22-21S(SR)
PT01A-22-21S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-22-21S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 21POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-22-21S(SR).pdf
Availability of PT01A-22-21S(SR)
QUANTITY
PT01A-22-21S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-22-21S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-22-21S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-22-21S(SR)
Related LinksPT01A-22, PT01A-22-21S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-22-21S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-22-21S(SR)
HOOK-UP SOLID 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 33.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V JB 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC +/-15V 15W 0.5A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf