Amphenol Industrial PT01A-22-55S(424)
PT01A-22-55S(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-22-55S(424)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-22-55S(424).pdf
Availability of PT01A-22-55S(424)
QUANTITY
PT01A-22-55S(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-22-55S(424)
Internal Part NumberEIS-PT01A-22-55S(424)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-22-55S(424)
Related LinksPT01A-22, PT01A-22-55S(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-22-55S(424) Details Description
Related parts for PT01A-22-55S(424)
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7;1XIP20;10M datasheet.pdf
ANT WCP DIPOL EXT 2.5GHZ 3" MMCX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(TWIN) SKT RE datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 0.22レF 50V datasheet.pdf