Amphenol Industrial PT01A-24-61S
PT01A-24-61S picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-24-61S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-24-61S.pdf
Availability of PT01A-24-61S
QUANTITY
PT01A-24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-24-61S
Internal Part NumberEIS-PT01A-24-61S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-24-61S
Related LinksPT01A-, PT01A-24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-24-61S Details Description
Related parts for PT01A-24-61S
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
KIT DEV FOR AT85C51SND3 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SSO-3-9 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
700.241.18.0.CC.D.UL.1 datasheet.pdf
CONN MALE 3POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf