Amphenol Industrial PT01CE-14-12S(SR)
PT01CE-14-12S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-14-12S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01CE-14-12S(SR).pdf
Availability of PT01CE-14-12S(SR)
QUANTITY
PT01CE-14-12S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-14-12S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01CE-14-12S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-14-12S(SR)
Related LinksPT01CE-1, PT01CE-14-12S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-14-12S(SR) Details Description
Related parts for PT01CE-14-12S(SR)
CAP CER 3300PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 128TQFP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 8 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf